Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara!
 

Porselen Lamine Diş ile Kompozit Lamine Diş Arasındaki Farklar

Porselen Lamine Diş ile Kompozit Lamine Diş Arasındaki Farklar

Porselen Lamine Diş ile Kompozit Lamine Diş Arasındaki Farklar

Estetik diş hekimliğinde günümüzde birçok yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin arasında özellikle en doğal görüntünün yakalanacağı tekniklerin kullanılması talep edilmektedir. Teknolojik çözümler sayesinde doğal diş görüntüsü yanında yeni ve estetik bir görünüm de yakalanabilmektedir.

Diş minesine ve dişin yapısına uygun birçok materyal ile bu yöntemler geliştirilmektedir. Bu teknolojilerin arasında en yaygını ise lamine diş uygulamasıdır. Porselen lamine diş ve kompozit lamine diş olmak üzere farklı laminasyon teknikleri mevcuttur. Temelde kullanılan materyal değişiktir. Uygulama genel olarak kullanılan materyalin diş yüzeyine yapıştırılmasıdır. Laminasyon tekniğinin seçiminde kişinin ağız ve diş sağlığı yapısı incelemesi önemlidir.

Lamine diş uygulaması aşağıda detaylı olarak belirtilen durumlarda yapılmaktadır:

  • Diestema olarak isimlendirilen ayrık diş durumunda lamine diş uygulaması yapılmaktadır. Dişlerin üzerinde kesme işlemi yapılmadan bu güncel metodun uygulanması ile kısa süre içerisinde estetik bir görüntüye sahip olunabilmektedir.
  • Diş yapısında bozukluklar, ön dişlerde kusur olması, ön dişlerde çürük olması gibi durumlarda da bu yöntem uygulanmaktadır.
  • İleri düzeyde olmayan ve ciddi bir tedavi gerektirmeyen çarpık dişlerde de bu yöntem bazı durumlarda uygulanabilmektedir.
  • Diş renginin açılması ve eşitlenmesi için türlü işlemlere başvuran kişilerde de diş yüzeyine zarar vermeden bu uygulamanın yapılması mümkündür.
  • Dişlerinin yapısından, gülüş hattından memnun olmayanlara da bu yöntem güvenle uygulanabilir.

Porselen lamine veya kompozit lamine uygulaması dişin yapısına göre değişiklik gösterebilir. Eğer dişlerdeki kusur daha fazlaysa uygulanması gereken yöntem kaplama değil estetik kurondur. Porselen kaplama detaylı ölçü alınması ve ağız yapısına uygun olacak şekilde detaylı modelleme süreci nedeniyle birkaç seans gerektirmektedir. Kompozit lamine uygulaması tek seansta uygulanabildiğinden kısa sürede ve daha pratiktir. Uygulama süresi ve detaylı çalışmaların durumuna göre de fiyatlar değişkenlik göstermektedir.

Lamine diş uygulamalarında dişin yapısına uygun değişikliklerin yapılabilmesi amacıyla bu alanda uzmanlaşmış kliniklerden destek alınmalıdır. Ön muayene, ön tanı işlemlerinden faydalanmak ve problemleri doğru tespit etmek diş sağlığı için oldukça önemlidir. Meltem Mutlu Güler Diş Kliniği, ortodontik tedaviler, estetik diş tedavileri, ağız, çene ve diş cerrahisi, diş implantı, diş beyazlatma, diş bakımı, diş eti tedavisi, kanal tedavisi, diş sıkma, horlama alanlarında uzman kadrosu ile hizmet vermektedir.  Estetik diş tedavisi kapsamında ise gülüş tasarımı, porselen lamine, zirkonyum diş, estetik dolgu ve diş protezi uygulamalarını yapmaktadır. Randevu almak ve iletişime geçmek için internet sitesi üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

Porselen Lamine Diş Nasıl Yapılır?

Porselen lamine diş uygulaması diş yüzeyinin belirli miktarda inceltilmesi ile yüzeye yapıştırılan porselen lamina ile gerçekleştirilir. Porselen lamina diş, yaprak formunda porselen materyalinin aşınmış veya kırık, rengi değişiklik gösteren diş, ayrık dişlerde uygulanması işlemidir. Diş eti çekilmesi, çene problemleri, tırnak yeme alışkanlığı olan kişilerde porselen lamine işlemi uygulanmamaktadır. Kişinin diş yapısına uygun olarak bir veya iki seans kadar uygulanma aşamasına sahiptir. Bu durum kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

İlk seans aşamasında kişinin dişlerinin ölçüsü alınır ve diş analizi yapılır. Bu ölçülerden model alınır. Diş yüzeyi lamine uygulaması için inceltilir. İkinci seansta ise alınan ölçülere göre çıkarılan model diş yüzeyine yapıştırılır. Lamine diş uygulaması güncel teknolojiye göre rahatlıkla uygulanabilmektedir. Bu sayede yüzeye yerleştirilen kaplama düşme yapmamaktadır. Uzman bir doktor tarafından yapılması gereken ve dikkat gerektiren bir uygulamadır.

Porselen lamine diş uygulaması hassas bir uygulamadır. Bu nedenle bu uygulamayı yapan diş kliniğinin ve uzman hekimin el becerisinin iyi olması gereklidir. Bu kapsamda önden örnek uygulamaları incelemek ve kliniği detaylı olarak araştırmak avantaj sağlamaktadır. Meltem Mutlu Güler Ortodonti ve Diş Kliniği’nden porselen lamine diş hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kompozit Lamine Diş Nasıl Yapılır?

Kompozit lamine diş, günümüzde oldukça tercih edilen diş estetiği uygulamalarından biridir. Bu yöntem; kompozit lamine, kompozit bonding, kompozit dolgu olarak da birçok isimle de bilinmektedir. Kompozit lamine, dişlerin doğal hallerine zarar vermeden diş yüzeyi üzerine kompozit bir materyal uygulanmasıyla yapılan diş estetiği metodudur. Bu teknikte, dişin estetik yapısının oluşturulması, dişin rengini düzenlemek, şeklini düzeltmek ve dişin büyüklüğünü düzenlemek amaçlanmaktadır. Dişte tespit edilen kusur sonrasında ince bir işçilikle bu teknik uygulanmaktadır.

Kompozit lamine uygulamasında dişin rengi zamanla değişiklik gösterebilir. Diğer kaplama yönteminden farklı olarak diş rengi değişikliği önemlidir. Renk farklılığının önüne geçebilmek amacıyla düzenli diş temizliğine dikkat edilmelidir. Kompozit lamine uygulaması sonrası lekelenme meydana gelmesi halinde yüzeysel aşındırma ve cilalama işlemleri ile tekrar temiz bir görüntü elde edilebilmektedir. Uzun süreli kullanıma uygun olması amacıyla dikkatli bir şekilde temizlik yapılmalıdır. Sert ve kabuklu yiyecekler dikkatli yenmeli ve en az şekilde tüketilmelidir.

Kompozit lamine diş uygulaması genellikle tek seansta tamamlanır. Ölçümler alınır ve kompozit lamineler diş minesine uygulanır. Bu işlem süresi yaklaşık olarak bir saat kadardır. Kısa sürede tamamlanan bu uygulama ile hızlı bir şekilde diş görünümü düzeltilebilmektedir. Bu uygulama diğer lamine kaplama uygulamaları ile kıyaslanmaktadır. Uygulama kullanılan materyal ile birlikte değişkenlik gösterir. Kaplama esnasında porselen, zirkonyum, kompozit gibi materyaller ve onlara uygun yapıştırıcılar kullanılmaktadır. Fiyat, performans, diş yapısı, ağız ve çene yapısı gibi birçok etken göz önünde bulundurularak kaplama işlemleri gerçekleştirilebilir. Kullanılan teknoloji göz önünde bulundurularak çoğunlukla porselen lamine diş uygulaması oldukça yaygındır.

Porselen Lamine Diş Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

Lamine diş yaptırmak ağız ve diş sağlığı için oldukça sağlıklı bir seçenektir. Estetik ve doğal görünüm kazandıran bu uygulama ile küçük bir operasyon ile kısa sürede sağlıklı bir ağız görünümüne kavuşmak mümkündür. Dişlerin doğal yapısının bozulmadan, kesilmeden sadece milimetre düzeyinde aşındırma yöntemi kullanılması ile de sıklıkla tercih edilen yöntemlerden biridir.

Diş minesine yapıştırılan porselen lamine aşınmaya karşı dirençli olduğu için yıpranmaz. Uzun süreler rahatlıkla kullanılır. Normal bir diş etkisi oluşturması nedeniyle ağıza herhangi bir rahatsızlık vermez. Uzun yıllar sağlıkla kullanabilmek amacıyla dişe zarar verebilecek sert cisimlerden uzak durmak gereklidir. Pipo kullanımı, kalem ısırmak, kabuklu yemişleri dişler ile kırmak gibi alışkanlıklar bir kenara bırakılmalıdır. Düzenli bakım ve rutin kontroller ile kullanım süresi oldukça uzun olmaktadır. Yaşlanmayla beraber diş eti problemleri ortaya çıkabileceğinden ilerleyen dönemlerde lamine diş değişikliği gerekli olabilir.

Lamine diş yapımında en çok merak edilen konular arasında dişin rengi yer almaktadır. Diş rengi diğer dişler de değerlendirilerek aynı renkte porselen yapraklar yapılır. Lamine dişler de kullanıldıkça rengi diğer dişlerde olduğu gibi zamanla renk değiştirebilir. Burada önemli olan renk değiştirmeyen ve sağlam lamine tekniğin seçilmesidir. Porselen lamine dişlerde de renk değişimi oldukça düşüktür.

Özellikle kahve, çay, tütün ürünleri dişlerde sararmaya neden olmaktadır. Bu nedenle diş sağlığını korumak amacıyla dikkatli ve detaylı ağız temizliği yapılmalıdır. Ağız temizliğinin etkin yapılması ile diş taşı ve diş yüzeyindeki lekelenmeler minimuma iner. Porselen lamine uygulamasının en avantajlı detaylarından biri ise diş taşı ve lekelenmeleri de önlemesidir.

Bu yazımızda porselen lamine diş ile kompozit lamine diş arasındaki farklardan  bahsettik. Bir önceki yazımıza https://meltemmutluguler.com/hollywood-gulusu-nedir/ linkinden ulaşabilirsiniz.