Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara!
Pembe Estetik Nedir?
2029
post-template-default,single,single-post,postid-2029,single-format-standard,bridge-core-2.6.5,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-25.0,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.5.0,vc_responsive

Pembe Estetik Nedir?

Pembe Estetik Nedir?

Pembe Estetik Nedir?

İnsan ilişkilerinde ilk izlenim oldukça büyük bir role sahiptir. İyi ilk izlenimin yolu sağlıklı ve güzel bir gülüşten geçer. Ayrıca, güzel bir gülüş kişinin daha sık gülmesine ve daha özgüvenli olmasına da katkı sağlar. Birçok farklı çene ve diş problemi insanların gülüşlerini gölgelemesine sebep olabilir. Gelişen teknoloji ile birlikte tedaviler de çeşitlenerek artar ve gülüşü daha estetik hale getirmenin yolları aranır. Bu yazımızda sizlere bunlardan biri olan pembe estetikten bahsedeceğiz.

Estetik bir gülüş yalnızca beyaz ve düzgün dişler demek değildir. Dişlerle uyumlu bir şekilde gözüken diş eti varlığı da gereklidir. Diş etlerine yapılan estetik uygulamalara pembe estetik adı verilir. Diş estetiğini tanımlayan birçok öge bulunur. Bu ögeler diş etlerinin sağlıklı olması, diş etlerinin rengi ve diş etinin diş ile seviyesi olarak sıralanabilir.

Diş etine sağlıklı denilebilmesi için açık pembe renkli olması ve diş etinin dişe sıkı bir şekilde yapışık olması gerekir. Diş eti pütürlü ve parlak bir görünüme sahip olmamalıdır. Diş estetiği alanında uygulanan tedavilerle kusursuz ve estetik bir gülümseme hedeflenir. Hedeflenen bu sağlıklı gülümseme için diş eti estetiği oldukça önemlidir. Tedaviler uzman diş hekimleri tarafından gerçekleştirilmelidir.

Pembe Estetik Uygulanan Durumlar Nelerdir?

Gülüş estetiği olarak da bilinen bu yöntem diş etleri ile ilgili yaşanan tüm problemlerde başvurulabilir. Çarpık dişler, diş etlerinde sorulara yol açabilir. Dişler farklı problemlerle karşılaştığında diş etleri iltihaplanabilir ya da şişebilir. Yaşanan rahatsızlığın bir yansıması olarak diş etleri morarabilir ya da rengi koyulaşmaya başlayabilir. Yaşa, kişinin rahatsızlıklarına, hastalık öyküsüne bağlı olarak diş eti çekilmesi yaşanabilir. Diş etlerinde istenmeyen ölçüde ve kontrol edilemez büyümeler olabilir. Dişler, diş etlerinden dolayı olduğundan daha kısa görünebilir. Bu da gülümsemeyi zorlaştırır ve estetik olmayan bir görüntü oluşturur.

Gülümseme esnasında diş etleri birçok farklı nedene bağlı olarak fazla gözükebilir. Tüm bu durumlarda diş eti tedavisine başvurarak sağlıklı bir ağız yapısına ve güzel bir gülüşe sahip olabilirsiniz. Ağız yapısı ve dişler günlük yaşamdaki bütün konforu etkileyebilir. İşlem yaptırmadan önce iyice araştırmalı ve güven duyduğunuz diş hekimlerine başvurmalısınız.

Pembe Estetik Nasıl Yapılır?

Diş eti estetiği tedavisinde ilk adıma diş etinin sağlığını ya da estetik görünüşünü bozan faktörün ne olduğunu tespit etmektir. Kişi, diş hekimine yaşadığı şikayetleri sıralar ve diş eti problemini anlatır. Diş hekimi durumu net bir şekilde anlamak için sorular sorar ve sorunun kaynağını belirlemeye çalışır. Gerekli tetkikler yapıldıktan sonra röntgen çekilir. Diş ve dişlerin çevresinde gömük halde bulunan diş etleri incelenir. Diş eti sağlığını ve diş estetiğini olumsuz yönde etkileyen etmen belirlendikten sonra kişi bazlı olarak tedavi yöntemi belirlenir. Böylece, diş eti estetiği tedavisi başlamış olur. Diş boyu uzatma, diş eti törpüleme, kron boyu uzatma gibi tedaviler yardımıyla diş etindeki fazlalıklar giderilir. Bu tedaviler yetersiz kaldığında farklı tedavi yöntemlerine başvurulabilir.

Pembe Estetik Türleri Nelerdir?

Karşıdan bakıldığında göze hoş gelen, uyumlu, temiz ve sağlıklı görünen bir gülüş elde etmek için pembe estetik yaptırabilirsiniz. Bu işlemle birlikte dişler ve diş eti arasında gereken uyum sağlanır. Estetik kişi bazlı olarak çeşitlendirilir. Bu sebeple pembe estetiğin farklı türleri bulunur. Rejeneratif, gingivektomi, gingivoplasti, kron boyu uzatma ve botoks diş estetiğinin türlerindendir.

Periodontal hastalık sebebiyle destek dokular yıkıma uğrar. Bu dokuları tamir etmek için vücudun kendi yapım mekanizmasının uyarılmasıyla birlikte yeniden yapılması gerekir. Uyarılma müdahalesi rejeneratif işlemlerle gerçekleşir. Bu işlem ile hastalıktan etkilenen dokular uzaklaştırılır. Doku uyarıcı protein veya kemik grefti kullanarak yeni destek yapıların meydana gelmesi sağlanır.

Gingivektomi yöntemi diş eti büyümesinde ve derin ceplerin oluştuğu yerlerde kullanılır. Bu işlemle birlikte fazlalık olan diş eti çıkarılır. Sonrasında diş eti konturları düzeltilir. Gingivektomi ile diş eti fizyolojik bir forma sokulur. Böylece, sağlıklı bir görünüm elde edilmiş olur. Gingivoplasti operasyonu ile çok fazla görünen diş eti veya asimetrik görüntüye sahip diş eti seviyeleri düzeltilir. İşlem sırasında hastalara lokal anestezi uygulanır. Böylece hastalar tedavi anını acısız bir şekilde atlatabilir. Gerekirse porselen lamina veya metal desteksiz zirkonyum diş kaplama yapılabilir.

Kron boyu uzatma işlemine gülme esnasında diş etlerinin çok fazla gözüktüğü hastalarda başvurulabilir. Kısa diş boylarına sahipseniz elektro cerrahi ile yapılan kron boyu uzatma işlemi diş etlerinizi tedavi edebilir.

Botoks, cerrahi işlem uygulanmayan hallerde tercih edilen bir yöntemdir. Bu işlemle de diş eti problemleri tedavi edilebilir. Pembe estetik operasyonuyla sağlıksız diş etlerini tedavi etmek ve estetik gülüşler yaratmak mümkündür. Ağrısız ve acısız yapılan bu işlemler oldukça hızlıdır. Her tedavide olduğu gibi pembe estetik yaptırırken de alanında uzman ve deneyimli kişilerden destek almalısınız. Estetik diş tedavilerinde Meltem Mutlu Güler ve ekibini tercih edebilirsiniz.

Diş Eti Gülümsemesi Nedir? Sebepleri Nelerdir?

Gummy Smile ismiyle bilinen diş eti gülümsemesi, gülüş esnasında diş etlerinin olması gerekenden çok daha fazla gözükmesi halidir. Güzel ve estetik bir gülüş için diş, diş eti, dudak ve çene yapısının bir orantı içerisinde durması gerekir. Diş etleri fazla gözüktüğünde oluşması gereken harmoni bozulur ve bu da gülümsemenin estetik yanının önüne geçer. Oldukça sık rastlanan bir durumdur.

Diş eti gülümsemesi olan insanlar diş etleri fazla göründüğünden ağızlarını elleriyle kapatma ve gülmekten kaçınma gibi reflekslere sahiptirler. Bireyin sosyal yaşantısını zedeleyen ve özgüvenini kıran bu durum pembe estetik yaptırılarak giderilebilir. Kron boyu uzatma ya da botoks gibi tedavilere başvurulabilir. Tedavinin araştırılması ve uygulanması kişiye özel olarak gerçekleştirilmelidir.

Peki, diş eti gülümsemesi neden olur? Gülümsemenin estetiğini bozan sebeplerden biri olan diş eti gülümsemesi, hem gülümseme hem de konuşma esnasında kişinin rahat hissetmesini engeller. Genetik faktörlerin yanı sıra diş eti gülümsemesine sebep olan bazı faktörler bulunur. Bunlardan ilki üst dudak kasında hipermobil görülmesidir. Ayrıca, üst dudağın ince bir yapıya sahip olması da diş eti gülümsemesine sebep olabilir. Alt ve üst çenenin eşit açıda olmaması da bu gülüşün oluşmasının nedenlerindendir.

Zaman içerisinde üst çene yukarı doğru fazla büyüme gerçekleştirebilir. Dişlerin düşük yüksekliğe sahip olması da diş eti gülüşünü oluşturabilir. Diş ve diş eti hastalıklarından bazılarına bağlı olarak gelişen inflamasyon ve kullanılan bazı ilaçlar zaman içerisinde diş etinin büyümesine neden olur. Tüm bu nedenler sonucunda gülüş bozulabilir. Diş eti estetiği ile birlikte gülüşünüzü düzenlemek ve sağlıklı bir ağza kavuşmak mümkündür.

Pembe Estetik Yaptırmanın Faydaları Nelerdir?

Pembe estetik tedavisinin pek çok avantajı bulunur. Bu tedavi sadece estetik kaygıları gidermez aynı zamanda ağız ve diş yapısının sağlıklı sıralanmaya kavuşmasına da yardımcı olur. Diş eti hastalıkları birçok ağız problemine neden olur. Pembe estetik yaptırmak diş yapısının olması gereken dizilime ulaşmasını sağlar. Diş uzunluklarını diğer dişlere göre düzenleyerek yemek yemek ve konuşmak gibi eylemleri kolaylaştırır. Diş iltihaplarının önlenmesine yardımcı olur. Gülüş problemlerinin ve estetik kaygının ortadan kalkmasına katkı sağlar. Dişleri destekleyen dokuların daha sağlıklı olur. Böylece, diş kayıplarının önüne geçilebilir.

Bu yazımızda pembe estetik nedir sorusuna cevap verdik. Bir önceki yazımıza https://meltemmutluguler.com/dis-teli-agrisina-iyi-gelecek-yontemler/ linkinden ulaşabilirsiniz.

1 Comment