Hızlı Ortodontik Braket Sistemleri (Kapaklı Braketler)

Hızlı Ortodontik Braket Sistemleri (Kapaklı Braketler)

Kapaklı Braket Sistemi (Self Ligating) Nedir?

Özel kilit mekanizmasına sahip braket sistemlerine kapaklı braketler denir. Tellerin brakete lastik veya ince teller kullanılmadan bağlanmasını sağlar. Bu sayede sürtünme kuvveti azalır ve dişler daha hızlı hareket eder.

 

Ortodonti Tedavisinde Kapaklı Braket Sistemlerinin Avantajları Nedir?

  • Dişler klasik braketlere göre daha kolay ve hızlı hareket eder.
  • Braket etrafındaki ekstra teller yoktur. Bu nedenle hasta açısından daha hijyenik ve konforludur.
  • Hollywood smile olarak da bilinen geniş gülme hattı oluşturmayı sağlar. Özellikle gülüş hattı dar olan hastalarda oldukça avantajlıdır.
  • Klasik yöntemle diş çekimi yapılması gereken bazı vakalarda diş çekimine gidilmeden ortodontik tedavi yapmayı sağlar.
  • Daha uzun aralıklarla kontrol seansları oluşturulabilir ve klinikte seanslar daha kısa sürmektedir.

 

Kapaklı braketlerde en sık  DAMON, Clarity ve Empower gibi sistemler kullanılmaktadır. Bu braketlerden hangisinin size uygun olduğuna ortodontistinizin karar vermesi gerekmektedir.

 

Damon Sistem Nedir?

Clay Damon isimli Amerikalı bir doktor tarafından geliştirilmiş bir sistemdir. Kendinden kilitli braketlerden oluşur. Damon sistemi diğer kapaklı braket sistemlerinden farklı kılan braketlerin üzerindeki açılardır. Kişiye özel olarak braketler seçilebilir.

 

Çekimsiz ortodontik tedavilerde Damon braketler ile dişleri yanak tarafına doğru hareket ettirilerek sıralanabilir. Bu sayede daha geniş gülme hattı oluşturulup tedavi bitirilebilir. Ayrıca ön dişlerde ileriye doğru hareket ettirilebilir. Bu sayede dudak desteği arttırılır. Özellikle ince dudaklı hastalarda dudağın daha dolgun durması sağlanır.

 

Kapaklı Braket Sistemlerinin Dezavantajları Nedir?

  • Fiyat olarak normal diş tellerinden daha yüksektir.
  • Şeffaf braket seçeceği olsa dahi aradan geçen tel metaldir. Tüm şeffaf braketlerde olduğu gibi tam estetik bir sistem değildir.

 

Kontroller Ne Sıklıkla Olmalıdır?

Kontrol seanları sekiz haftada bir olacak şekilde ayarlanabilir. Ortodontistiniz sizin için en doğru seans aralığını belirleyecektir.

 

Sağlıklı ve sevgi dolu gülüşler diliyoruz.Online Destek Al
Sorunuz var mı?