Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara!
 

Günlük Diş Bakımınız İçin Öneriler

Günlük Diş Bakımınız İçin Öneriler

Günlük Diş Bakımınız İçin Öneriler

Bir bölgede duyulan ağrı ya da sızı tüm vücuda sirayet ettiğinden sağlıklı yaşam, bütüncül bir bakış açısıyla sağlanabilir. Vücudun her bölgesine gerekli bakım ve özeni göstermek hayati derecede önemlidir. Beden dinamiğinin ötesinde karmaşık bir yapıya sahip olan ağız ve dişler günlük olarak temizlenmelidir.

Günlük diş bakımı, her yaş aralığı için düzenli olarak takip edilmesi gereken bir konudur. Nefes almak, yemek yemek, konuşmak gibi pek çok hayati işlem ağız ve dişler sayesinde gerçekleştirilir: Sindirim ağızda başlar. Birçok mikrop ağız yoluyla vücuda girebilir. Gülümsemek ve konuşmak için diş sağlığı elzemdir. Sebepler çoğaltılabilir.

Ağız ve diş sağlığı herkesin hassasiyetle yaklaşması gereken bir konudur. Periyodik bakımların aksatılması ve gerekli özenin gösterilmemesi halinde önemli sağlık sorunları yaşanabilir. Gelişen teknoloji ile üretilen pek çok bakım ürünü ağız ve diş sağlığını korumaya katkı sağlar. Günlük temponuzun içinde uyum sağlayacağınız rutinler oluşturarak ağız ve diş sağlığınızı koruyabilirsiniz. Peki, günlük diş bakımı rutini nasıl oluşturulur?

Doğru ve Etkili Biçimde Dişinizi Fırçalamalısınız

Günlük diş bakımının denince ilk akla gelen diş fırçalamaktır. Ancak diş fırçalamak, doğru ve etkili biçimde gerçekleştirildiğinde dişlerde temizlik ve koruma sağlar. Yanlış uygulamalarda bulunmak uzun vadede diş yapısında bozulmalara ve diş etinde ağrılara yol açabilir. Bu sebeple fırçalama yönteminizden emin olmalısınız.

Diş fırçalama işlemine geçmeden önce ağız ve diş yapınıza en uygun fırçayı seçmelisiniz. Seçtiğiniz fırçayı maksimum 6 ay süreyle kullanmalısınız. Fırça materyalinin dişinize zarar vermeyecek yapıda olmasına özen göstermelisiniz. Eğer fırçalama anında ya da sonrasında diş ve diş eti rahatsızlığı hissederseniz mutlaka fırça değişikliği yapmalısınız. 45 derecelik açı ile dişlerinizi fırçalamalısınız. Dişinizi yumuşak ve dairesel hareketlerle fırçalamalısınız ve fırçalama işleminin tüm dişlerinizi kapsadığından emin olmalısınız. Fırça çiğneme, iç ve dış yüzeyler de dahil olacak şekilde dişlerin tamamına ulaşabilmelidir. Bu sebeple temizlik sağlanana değin aşağı, yukarı, ileri, geri iç ve dış yönlü hareket ettirmelisiniz.

Diş macunu sürmeden önce fırçanızı ıslatmamalısınız. Macun, tükürük yardımıyla köpürebilir. Diş fırçalama için ideal süre yaklaşık olarak iki dakikadır. Daha kısa süren fırçalamalarda yeterli temizlik sağlanamayabilir. Fırçalama sonrasında diş fırçaları uzun süre nemli kalabilir. Nemli ortamlar bakterilerin üremesi için elverişlidir. Bu sebeple fırçalama işleminden sonra diş fırçanızı iyice temizlemelisiniz. Diş fırçası kabında dik bir şekilde durmasına özen göstermelisiniz. Ek olarak, eğer diş fırçası kabında başka fırçalar bulunuyorsa fırçaların birbirine değmesini önlemelisiniz.

Diş Macunu Seçimini Özenle Yapmalısınız

Kişisel bakım ürünleri pek çok parametre dahilinde çeşitlendirilir. Sizin için doğru ürün seçimi yaparken kişisel özellikleriniz ve kullanım alışkanlıklarınızı göz önünde bulundurabilirsiniz. Diş macunu, günlük diş bakımı için gerekli bir yan üründür. Günlük diş bakımı alanında onlarca marka yüzlerce diş macunu alternatifi üretir. Güven veren markaları tercih etmelisiniz. Dişlerinizde ya da diş etlerinizde hassasiyet gibi rahatsızlıklar bulunuyorsa diş macunu seçimini hekim onayıyla hassasiyet konusunda size yardımcı olacak şekilde yapmalısınız.

Çürük diş minesi ya da diş etlerinizin yapısı da diş macunu seçiminde öncelikli olarak dikkat etmeniz gereken noktalardandır. Sayılan hassasiyet ve rahatsızlıklardan ayrıca özel bir durumunuz bulunuyorsa yine diş macunu seçimini diş hekiminizle birlikte yapmanız sizin için ideal seçime ulaşmanızı kolaylaştırır. Diş minesinin yüzeyinde bulunan çürüklerin tedavisi için florür gereklidir. Florür içeren diş macunları ile daha yoğun bir diş temizliği yapabilirsiniz. Sizin için uygun diş macununu bulduktan sonra düzenli olarak dişlerinizi fırçalamayı ihmal etmemelisiniz.

Diş İpi Kullanmalısınız

Diş fırçalamak, günlük diş bakımın ilk ve en önemli adımıdır. Ancak dişlerdeki temizlik için tek başına yeterli olmayabilir. Dişlerinizde tam anlamıyla bir temizlik sağlayabilmek için diş ipi kullanmayı alışkanlık haline getirebilirsiniz. Ağzınızın içinde diş fırçasının erişemediği ya da temizlemekte yetersiz kaldığı diş aralarını diş ipi ile temizleyebilirsiniz. Düzenli olarak diş ipi kullanmak, dişlerinizin arasında sıkışan yemek artıklarından kolayca kurtulmanızı sağlar. Bu sayede yemek artıkları kaynaklı yaşanan ağız kokusu sorunu da ortadan kalkmış olur. Kolayca taşınabilen paket ve kutularda üretilen diş iplerini günlük yaşamda çanta ve cebinizde rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Böylece diş temizliği yapmak için eve geri dönmeyi beklemek durumunda kalmazsınız.

Diş Hekimi Ziyareti Yapmalısınız

Sağlıklı bir ağız ve diş yapısı için senede 3 kez diş kliniğine gitmeli ve diş hekiminin kontrolünden geçmelisiniz. Diş hekimine yalnızca dişlerinizle ilgili bir problem ya da ağrı yaşadığınızda başvurursanız tedavi olanaklarını sınırlandırabilirsiniz. Düzenli yapılan ziyaretler dişlerinizin kontrol edilmesine, ortaya çıkması muhtemel diş taşı, çürük ya da diş plağı gibi sorunların erkenden fark edilmesine imkan tanır. Erken teşhis ve erken müdahale sayesinde dişlerinizin alacağı zararı minimuma indirebilirsiniz. Ayrıca, düzenli muayeneler sayesinde günlük diş bakımı konusunda daha da bilinçlenebilirsiniz. Bir problem yaşamıyor olsanız dahi bu ziyaretler sırasında dişlerinizi genel bir kontrolden geçirebilir, diş bakımı yaptırabilirsiniz. Sağlıklı ve güzel gülüşlerin en önemli etmeni olan dişlerinizin görünümünü koruyabilirsiniz.

Çocukluk Döneminde Ağız ve Diş Bakımı Önemi

Yetişkinlikteki sağlıklı dişler, ilk dişlerin çıkması ile birlikte düzenli bakım yapılmasıyla sağlanır. Bebeklik döneminde çıkmaya başlayan süt dişleri yaklaşık olarak 3 yaşında gelişimini tamamlar. Süt dişler, ilerleyen yaşlarda dökülür ve yerini daimi dişlere bırakır. Süt dişlerinin bakım gerektirmediğine dair gerçek dışı söylentiler mevcuttur ancak süt dişlerinin bulunduğu süreçte ağız ve diş bakımına özen gösterilmediği takdirde dişler çürüyebilir ya da vaktinden erken dökülebilir. Bu durum daimi dişlerin sağlığını olumsuz etkiler.

Çocukluk sürecinde diş temizliği ebeveyn tarafından doğru şekilde öğretilmeli, gerektiği takdirde diş hekiminden yardım alınmalıdır. Aile bireylerinin diş temizliği konusunda çocuğa rol model olması ve düzenli olarak tekrarlanmasını teşvik etmesi gerekir. Çocukların diş yapısına uygun macun seçimi yapılmalıdır. Çocuğun diş fırçalama alışkanlığı kazanması için beğenisine uygun diş fırçası tercih edebilirsiniz. Çocuğun hem gelişimi hem de diş sağlığı için düzenli olarak kalsiyum tüketmesine özen göstermelisiniz. Periyodik olarak diş hekimi kontrolüne gitmeniz hem çocuğun dişlerini kontrol altında tutar hem de fobi geliştirmesinin önüne geçer.

Günlük Diş Bakımı İçin Bazı İpuçları

Sağlıklı bir ağza sahip olmak birçok açıdan önemlidir. Estetik açıdan ele alınacak olursa güzel dişler, güzel bir gülüş için gereklidir. Güzel bir gülüş etkili insan iletişimi sağlamanıza kolaylık sağlar. Günlük diş bakımı için günde 3 kez ikişer dakika ayırmalı ve doğru yöntemlerle fırçalamalısınız. Fırçalama sonrası diş ipi kullanmalısınız. Ayrıca, günlük hayattaki bazı alışkanlıklarınızı düzenleyerek günlük diş bakımına katkı sağlayabilirsiniz. Yemek yedikten sonra bir bardak su içerek ağız ve dişlerinizi temizleyebilirsiniz. Ayrıca güzel gülüş için gülüş tasarımı yaptırabilirsiniz.

Diş sağlığı açısından önemli olan kalsiyumu beslenme alışkanlıklarınıza ekleyebilirsiniz. Kalsiyum almak için süt, yoğurt, peynir gibi besinleri günlük olarak tüketebilirsiniz. Asitli içeceklerden, aşırı tatlı ve şekerli yiyeceklerden uzak durarak dişlerinizi koruyabilirsiniz. Çay, kahve ve sigara dişlerin beyaz görünümünü zedeler. Beslenme alışkanlıklarınızı değiştiremiyorsanız dahi zararlı yiyecek ve içecekleri azaltmayı deneyebilirsiniz. Dişlerinizle kabuklu yemiş kırmaktan ve çok sert gıdaları yemekten kaçınmalısınız.

Bu yazımızda günlük diş bakımınız için önerilerden bahsettik. Bir önceki yazımıza https://meltemmutluguler.com/porselen-lamine-dis-ile-kompozit-lamine-dis-arasindaki-farklar/ linkinden ulaşabilirsiniz.