INVISALIGN (Telsiz Ortodonti)

Invisalign (Telsiz Ortodonti) Nedir?

 

Invisalign tedavisi kişiye özel üretilen şeffaf plaklar (aligner) sayesinde telsiz ortodonti tedavisi sağlayan bir sistemdir. Bu sayede dişlerinizdeki çapraşıklıklar ortodonti tedavisi gördüğünüz fark edilmeden günden güne düzelir.

 

Invisalign Tedavisine Nasıl Başlayabilirim?

 

Öncelikle ortodontistinizin muayenesi sonucunda gerekli olan diğer dental işlemlerinizin (dolgu, diş taşı temizliği vb.) yapılması gerekmektedir. Ardından dişlerinizin 3 boyutlu dijital taraması (CAD-CAM sistemi) ve/veya ölçüleri alınır. Kayıtlarınız Amerika’daki merkeze gönderilir ve tedavi simülasyonunuz hazırlanır. 2. seansınıza kadar (ortalama 4-6 hafta) plaklarınız kliniğe ulaşmaktadır.

 

Şeffaf Plaklarla Dişler Nasıl Hareket Ediyor?

 

Diş pozisyonlarınız bilgisayar ortamına aktarılır ve hazırlanan simülasyonda her ay yaklaşık 1 mm diş hareketi olacak şekilde plaklarınız üretilir. Her plak 15 gün süre ile takılır. Bu sayede dişler her bir plak sayesinde hareket etmiş olur.

Invisalign Tedavisinin Avantajları 

 

 • Invisalign tedavisinde tedavinin bitimini tedavi başında görebilirsiniz.Bilgisayar ortamında hazırlanan 3 boyutlu simülasyon sayesinde tedavinizin sonunu görebilirsiniz. Invisalign tedavisi diğer ortodontik tedavilerin aksine bu imkanı sağlamaktadır.
 • Günlük hayatınızı etkilemez.
 • Yemek yerken plaklarınızı çıkartacağınız için diğer ortodontik tedavilerin aksine yeme-içme konusunda sınırlarınız yoktur.
 • Dişlerinizi rahatlıkla fırçalayabilirsiniz.
 • Invisalign plakları esnek ve yumuşaktır. Tel ve braket gibi sert materyaller kullanılmadığı için batma gibi rahatsızlıklar yaşamazsınız.
 • Sabit ortodontik tedavilerden olmadığı icin istediğinizde çıkartabilirsiniz.
 • Konuşma olarak bakıldığında hastaların invisalign tedavisine adaptasyonu tel tedavisinden daha kolay olmaktadır. Birkaç gün içerisinde invisalign plaklarına alışılmaktadır. Ayrıca, özel bir gününüzde ya da bir toplantıda invisalign plaklarınızı çıkartmanız da mümkündür.
 • Dişlerin üzerinde sabit braket veya teller olmadığı için ağız hijyeni kolayca sağlanabilir. Invisalign, tüm ortodontik tedaviler arasında ağız hijyeninin en kolay sağlandığı ortodontik tedavi yöntemidir.
 • Nikel alerjisi olan hastalarda bu tedaviden faydalanabilmektedir.
 • Gebelik-Emzirme Döneminde de kullanılabilmektedir.

Invisalign Tedavisinin Dezavantajları

 

 • Invisalign plaklarınızı ilk taktığınızda bir baskı hissedeceksiniz. Bu baskı birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçecektir.
 • Lingual tedavi ve invisalign tedavisi kişiye özel üretilen ve dışarıdan belli olmayan ortodontik tedavilerdir. Bu nedenle geleneksel ortodontik tedavilerden biraz daha maliyetlidir.
 • Invisalign plakları termoplastik materyallerdir. Plaklar ile çay ve kahve tüketilmemesi önerilmektedir.

 

Invisalign Her Hastaya Uygulanabilir Mi?

 

Invisalign, çoğunlukla hafif ve orta çapraşıklık vakalarında kullanılmaktadır. Ortodontistinizin muayenesi sonucu tedaviye uygunluğunuz kesinleşecektir.

 

Tüm ortodontik tedavilerde olduğu gibi invisalign tedavisi de her yaşta uygulanabilir. Ancak çocuk hastalarda diş sürmeleri önemlidir. Tüm kalıcı dişlerin sürmesi ortalama 13-14 yaşlarında olmaktadır.

Plakları Günde Ortalama Ne Kadar Süreyle Kullanmak Gerekir?

 

Invisalign plaklarınızı günde ortalama 20-22 saat takmanız gerekmektedir. Yemek yediğiniz zamanlar haricinde plakları kullanmalısınız. Ancak haftada birkaç saat özel bir etkinlik ya da önemli bir toplantı için kaçamak yapabilirsiniz.

 

Her hastanın tedavi süresi farklı olabilir. Tedavi metodları arasında ciddi bir süre farkı yoktur. Ancak invisalign tedavisi günlük hayatı etkilemediği için tedavi süresi hastalar için ciddi önem arz etmemektedir.

 

​Sabah ve akşam ılık su ve diş fırçası kullanarak temizlemeniz gerekmektedir. Yemeklerden sonra dişlerinizi fırçalayıp takmanız tavsiye edilir.

 

Aşırı miktarda sigara ve puro kullanımı sararmaya neden olur. Renkli içeçekler ise ciddi bir etkiye sebebiyet vermez. Ayrıca plaklar sadece 15 gün kullanılıp ardından yeni plak kullanıma geçilmektedir.

Plaklar Bisphenol-A (BPA) ve/veya Phthalates (fitalat) İçerir Mi?

 

Invisalign plakları birçok ülkede kullanılımı yasaklanan BPA ve fitalat gibi sağlığa zararlı maddeler içermez.

 

Invisalign Tedavisi Sonunda Ek Bir İşlem Yapılır Mı?

 

Her ortodontik tedavinin sonunda olduğu gibi koruyucu uygulamalar yapılmaktadır. En yaygın koruyucu uygulama retainer yani dişlerin iç tarafına yerleştirilen sabitleyici ince bir teldir. Retainer kullanma sürenizi ortodontistiniz belirleyecektir.Koruyucu uygulamanıza ortodontistiniz karar verecektir.

Online Destek Al
Sorunuz var mı?