Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara!
 

Incognito (Görünmez Diş Teli)

Incognito nedir?

Incognito bir lingual ortodonti markasıdır. Bilinenin aksine bir tedavi yöntemi değildir.

 

Lingual ortodonti (görünmeyen tel tedavisi) nedir?

Dişlerin dil tarafındaki iç yüzeylerine yerleştirilen materyaller sayesinde yapılan ortodontik tedaviye lingual ortodonti denilmektedir. İçeriden tel, görünmeyen tel tedavisi gibi isimlerle de bilinmektedir.

 

Lingual ortodonti yeni bir tedavi midir?

Lingual ortodonti tam anlamıyla yeni nesil dijital tedavilerden biridir. Diş modelleriniz 3d tarayıcılar sayesinde bilgisayar ortamına aktarılır. Tedavi planlamanız sanal ortamda oluşturulur ve tedavi bitimindeki diş pozisyonlarınız 3 boyutlu simülasyonlar sayesinde birebir size sunulur.

 

Lingual her ortodontik problemde kullanılabilir  mi?

Lingual ortodontideki gelişmeler sayesinde günümüzde birçok ortodontik problemin çözümü bu yöntemle mümkündür.

 

Lingual ortodonti her hastaya uygulanabilir mi?

Ortodonti tedavi endikasyonu konulan her hastada uygulanabilir. Ancak bazı ortodontik problemlerde ya da ağız açıklığında ve baş boyun hareketlerinde kısıtlılık olan hastalarda hekiminizin sizi uygun olup olmadığını belirtecektir.

 

Lingual ortodontide uygulanan materyallere alışmak zor mudur?

Tüm ortodontik tedavilerde kullanılan materyallere alışmak bir süreçtir. Dişlerin ön yüzlerinden uygulanan geleneksel tel tedavilerinde dudak ve yanaklarda irritasyonlar olabilirken lingual tedavide ise bu durum dilde görülebilir. Tüm tedavilerde adaptasyon süresinin kişiden kişiye değişeceğini unutmamak gerekir.

 

Lingual ortodonti konuşmamı etkiler mi?

Uygulamayı takriben bir süre etkileyebilir. Ancak adaptasyon sürecinin sonunda etkisi ortadan kalkacaktır. Çok nadir olarak bazı hastalarda tedavi boyunca devam etmektedir. Lingual ortodonti; tv spikerleri, sanatçılar ve iş adamları gibi kişiler tarafından oldukça sık tercih edilmektedir.

 

Lingual ortodontide tedavi süresi ne kadar sürer?

Lingual ortodontide tedavi planı dijital ortamda 3 boyutlu görseller üzerinde hazırlanır. Bu sayede tedavi planlaması oldukça hızlı ve doğru bir biçimde oluşturulur. Dijital tedavi planlaması ve kişiye özel dizayn edilen materyaller sayesinde tedavi süresi geleneksel tel tedavilerinden daha kısa sürmektedir.  Tedavi sürelerinde diş pozisyonlarından hasta kooperasyonuna kadar birçok etkenin de söz konusu olduğu unutulmamalıdır.

 

Lingual ortodonti tedavisinde ağız hijyeni sağlamak zor mudur?

Tüm ortodontik tedavilerde ağız hijyenine dikkat etmek çok önemlidir. Diş fırçalamanın haricinde ortodontist tarafından önerilen arayüz fırçaları, gargara, ağız duşu (waterpik) gibi ürünlerin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Lingual ortodonti tedavisinde ağız hijyenini sağlamanın ayrıca bir zorluğu bulunmamaktadır.

 

Lingual ortodonti yaptırmak istiyorum. Süreç nasıl ilerleyecek?

Ortodontistiniz muayenesi ardından bir kayıt randevusu oluşturulur. Bu randevuda fotoğraf model ve gerekli röntgenleriniz alındıktan sonra ilgili firmanın yurtdışındaki merkezine gönderilir. Ardından size özel materyaller üretilir ve kliniğe kargolanır. İkinci seansınızda tellerin uygulaması yapılır. Sonraki süreç, 4-6 hafta aralıklarla kontrol seansları şeklinde devam eder.

 

Niçin lingual ortodonti tercih etmeliyim?

Yeni nesil dijital ortodontinin hızından faydalanmak, tedavinizin başından tedavi bitimindeki diş pozisyonlarınızı görebilmek ve tabi ki var olan en estetik ortodontik tedaviye sahip olmak için lingual ortodontiyi tercih edebilirsiniz.