Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara!
 

Geleneksel Diş Teli Tedavileri

Diş teli tedavilerinde geleneksel tedavi yöntemleri; metal braketler ile tel tedavisi ya da porselen braketler ile tel tedavisidir.

Porselen Braketlerle Diş Teli Tedavisi

Porselen braketler veya porselen diş telleri metal braket kullanmak istemeyen hastalara çözüm sunmaktadır. Ortodonti tedavisinde kullanılan malzemelerin hasta sağlığı açısından herhangi bir riski bulunmamaktadır.

 

Geleneksel metal diş telleri bazı ortodonti hastalarında estetik kaygılar yaratabilir. Profesyonel veya sosyal yaşantılarında metal diş telleri ve braketler kullanmak istemeyen kişiler için porselen braket ve teller alternatif bir ortodontik tedavi seçeneğidir.

 

Nikel veya diğer metal alerjisi bulunan ortodonti hastaları rahatlıkla porselen tel ve braketler kullanabilirler.

 

Porselen Braket Özellikleri

Porselen braketler diş üzerinde doğru konumlandırıldığında ve hasta belirtilen ortodonti kurallarına düzgün uyduğunda tedavi süresinde ciddi bir fark yaratmamaktadır.

 

Porselen braketler, ortodontide estetik gereklilikler düşünülerek yaratılmıştır. Renkleşme problemi gibi estetik bir sorun üretilme sebebine aykırıdır. Doğru ortodonti malzemeleri seçildiğinde, porselen braketler çay, kahve, sigara gibi etkenler yüzünden kesinlikle renkleşmez. Renkleşme ortodontik elastiklerde görülebilir. Bu durumda da seansta elastikler değiştirilerek bu sorunun önüne geçilir.

 

Porselen braketleri aktif spor hayatı olan ortodonti hastaları dahi kullanabilir. Kırılma ihtimaline karşı gerekli ortodontik koruyucu malzemeler hakkında ortodontistiniz yönlendirecektir.

 

Porselen braketler şeffaftır. Işık altında dişle aynı yansımayı yaparlar. Fotoğraflarda belli olmazlar.

 

Porselen braketler ekstra bir koruma yöntemi gerektirmez. Ortodonti tedavisi için genel uyulması gereken kurallara (Sert gıdalar ve yapışkan yiyecekler yememek gibi) dikkat edilmesi yeterlidir.

 

Porselen Braket Fiyatları

Porselen braket ve diş tellerinin fiyatı geleneksel metal braket fiyatlarından farklı olabilir. Tedavi fiyatlarının sizin için ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Ancak her kişinin ortodonti problemi ve tedavi süreleri birbirinden farklıdır. Doğru bilgilendirme için muayene olmanız daha sağlıklı olacaktır.

 

Metal Braket Özellikleri

Metal diş telleri geleneksel ortodonti tedavisinin en eski materyallerindendir. Ortodonti tedavisi denildiğinde ilk akla gelen metal braketlerdir. Teknolojinin gelişmesi ile eskiden kullanılan metal braketlere göre oldukça minik metal braket alternatifleri bulunmaktadır. Yine de ortodonti tedavileri arasında dışarıdan en belirgin gözüken tedavi türüdür. Estetiğin öneminin artması sebebiyle alternatif ortodonti tedavilerine yöneliminde artış olsa da günümüzde hala tel tedavileri arasında oldukça sık kullanılmaktadır. Ortodonti hastalarımız istediklerinde metal braketlerin etrafını renkli elastiklerle değiştirip farklı tarzlar oluşturabiliyoruz.

 

Metal alerjisi olan ortodonti hastaları için metal tel ve braketler uygun değildir. Bu durumda diğer ortodonti tedavileri ortodontist ve hasta ile birlikte alternatif olarak değerlendirilir.

 

Metal Braket Fiyatları

Metal braketler diğer sabit ortodonti tedavilerinde kullanılan materyaller ile karşılaştırıldığında daha uygun bir fiyat seçeneği sunabilir. Ancak tedavi fiyatını belirleyen asıl faktörün kişinin ortodonti problemi olduğunu unutmamak gerekir. Tedavi planlaması ve ortodonti fiyatları için ortodonti muayenesi olmanız en sağlıklı bilgiye ulaşmanızı sağlar.

 

Kapaklı Metal Braketler (Damon system vb.)

Metal braketler kendi arasında çeşitlilik gösterirler. Kapaklı metal braketler (Damon system vb.) de bunlardan biridir. Ortodonti tedavilerinde hasta konforu açısından kapaklı braketler tercih edilebilir. Kendinden kapaklı bu sistemde teli dişlerin üzerindeki braketlere tutturmak için minik ligatür tellerine gerek kalmaz. Böylece ortodonti tellerinde görülen batma problemi en aza indirilmiş olur.

 

Kapaklı Metal Braketlerin Avantajları

  • Ortodonti tellerinde görülen batma problemini en aza indiren geleneksel tedavi türüdür.
  • Kendinden kapaklı sistem sayesinde sürtünme en aza iner. Böylece dişler ortodontik açıdan daha kolay hareket eder.
  • Dişlerdeki çapraşıklık problemini daha hızlı çözer.
  • Hollywood smile adı da verilen arka dişlerin görüldüğü geniş gülüş hattını oluşturur.