Çocuklarda Alt Çene Geriliği

Çocuklarda Alt Çene Geriliği

Çocuklarda alt çene geriliğinde ne yapılır?

Bazı çocuklarda alt çene üst çenenin büyüme hızını takip edemez ve geride kalabilir. Bu durumda alt çenenin büyümesini yönlendirecek birtakım apareylerden faydalanır.

Bu apareyler nasıl kullanılır?

Çene apareyleri ortognatik cerrahi problemin türüne göre birbirinden farklı türlerde olabilir. Apareyler sabit ya da takıp çıkartılabilir hareketli aygıtlar olabilir.

Kullanım süresi nedir?

Ortodontistinizin çocuk ortodontisine uygun verdiği apareyin türüne ve hedefine göre tam zamanlı ya da okul harici zamanlarda takılan apareyler bulunmaktadır.

Tedavi süresi nedir?

Basit sorunlar birkaç ayda çözülebilirken kompleks durumlarda  1-2 yıla kadar sürebilir.

Kullanımı kolay mıdır?

Çene apareylerine çocuklar yaklaşık bir hafta içerisinde alışırlar.

Çocuklarda kooperasyon sağlamak zor mudur?

Önemli olan ortodontistin, ailenin ve öğretmenin çocuğu tedaviye  motive etmesidir. Çocuğun bu apareyi ceza olarak görmemesi, sağlığı için yapılması gereken bir tedavi olarak düşünmesi gerekmektedir.

Çene tedavileri kaç yaşında başlar?

Her çocuğun 6-7 yaş civarı mutlaka bir ortodontiste muayene olması gerekmektedir. Ortodontistler çocukların büyüme gelişimine ve diş ilişkilerine göre karşılaşılabilecek problemleri erkenden teşhis eder. Bazı tedavilere 6-7 yaşlarında başlanırken bazıları için 8-9 ya da 12 yaş civarı beklenebilir. Erken teşhis oldukça önemlidir.

Çene apareyi tedavisinden sonra diş teli takılır mı?

Birçok hastada aparey tedavileri 1. Faz tedavidir. Ardından 2. Faz olarak diş teli tedavisine geçmek gerekir.

Çocuğumda ileri düzeyde çene geriliği var. Aparey tedavisi yeterli gelir mi?

İleri düzey çene problemlerinde aparey tedavisi ile maksimum başarı elde etmek çok önemlidir. Sorun hala devam ediyorsa ileride çene ameliyatı gerekebilir.

Çocuğum horlama ve geceleri ağız açık uyuma problemi var. Çene ile ilgili midir?

Çoğunlukla çene ile ilgili bir durum söz konusudur. Mutlaka bir ortodontiste muayene olması gerekir. Bu problem Çocuk doktoru, KBB uzmanı ve ortodontist tarafından birlikte değerlendirilmelidir.Online Destek Al
Sorunuz var mı?