Çene Genişletme Apareyleri Nasıl Etki Eder?

Çene Genişletme Apareyleri Nasıl Etki Eder?

Çene darlığı vakalarında sıklıkla kullanılan bu apareyler kısa bir sürede çenede genişleme sağlar. Çene apareylerinin çoğunun orta kısmında bir vida bulunur. Bu vidanın çevrilmesi ile aparey genişler. Apareyin genişlemesi beraberinde çenede de genişleme sağlar.

Çene apareylerin birçok çeşidi bulunmaktadır. Genel olarak sabit ve hareketli olmak üzere ikiye ayrılır. Problemin şiddetine ve hastanın yaşına göre kullanılacak aparey değişmektedir. Sizin için en uygun apareye ortodontistiniz karar verecektir.

 

Çene Apareyleri Nasıl Aktive Edilir?

Çene apareylerinin orta kısmında bulunan vidanın çevrilmesi ile aparey aktive edilmiş olur. Bu şekilde genişleyen aparey çeneyi de genişletir. Apareyin teslim edildiği seans hastaya ne sıklıkta ve ne şekilde apareyin aktive edileceği söylenir. Size söylenen günlerde, belirtilen şekilde apareyin genişletilmesi gerekmektedir.

Ortodonti randevunuzda genişleme miktarı kontrol edilir ve kullanım talimatları yenilenir. Çene genişletme tedavileri 6-12 ay arası sürmektedir. Tedavinin etkili olması apareyin düzenli kullanımına bağlıdır.

Bu tür çene tedavilerinde hastanın yaşı oldukça önemlidir. Belirli yaş gruplarında etkili olan bu tedaviler için doğru zamanlamayı kaçırmamak adına ortodonti muayenesi önemlidir.

Daha detaylı bilgi almak için bizlere klinik hattımızdan ulaşabilirsiniz. Sevgi ve sağlıkla kalın!Online Destek Al
Sorunuz var mı?